115 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Гостивар

378

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.665 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Kовид-19 во Скопје – 34, Куманово – 10, Штип – 14, Прилеп – 15, Тетово – 3, Струга – 13, Битола – 4, Охрид – 4, Гостивар – 2, Крива Паланка – 1, Радовиш – 1, Крушево – 1, Кочани – 1, Пробиштип – 2, Македонски Брод – 1, Пехчево – 1, Берово – 2, Виница – 3, Свети Николе – 2 и еден во Делчево.

Институтот за јавно здравје регистрира 368 оздравени пациенти од Скопје – 64, Куманово – 74, Дебар – 28, Штип – 30, Прилеп – 5, Тетово – 48, Струга – 9, Битола – 6, Охрид – 3, Кавадарци – 20, Гостивар – 36, Гевгелија – 1, Струмица – 4, Крива Паланка – 6, Радовиш – 1, Кочани – 4, Пробиштип – 1, Демир Хисар – 2, Македонски Брод – 3, Кратово – 1, Свети Николе – 9, Кичево – 12 и еден во Неготино.

Во болнички услови е починат пациент од Гостивар на возраст од 76 години.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.455, бројката на оздравени пациенти е 11.525, на починати е 604, а во моментов бројот на активни случаи изнесува 2.326. Денеска се евидентира еден контролен тест од вчера, а според тековните податоци во моментов, статистиката за активни случаи по градови е следна:

• Скопје 5.936, активни 781
• Куманово 1.482, активни 315
• Дебар 252, активни 56
• Штип 1.148, активни 116
• Прилеп 478, активни 121
• Тетово 1.214, активни 119
• Струга 575, активни 64
• Велес 270, активни 29
• Битола 207, активни 37
• Охрид 341, активни 35
• Кавадарци 182, активни 56
• Гостивар 793, активни 201
• Гевгелија 52, активни 28 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 65, активни 15
• Крива Паланка 48, активни 13
• Радовиш 43, активни 6
• Крушево 17, активни 1
• Кочани 146, активни 24
• Пробиштип 82, активни 14
• Демир Хисар 60, активни 14
• Македонски Брод 72, активни 14
• Пехчево 19, активни 13
• Берово 60, активни 51
• Валандово 9, активни 2
• Виница 74, активни 36
• Делчево 61, активни 52 (14 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 19, активни 3
• Свети Николе 290, активни 46
• Кичево 269, активни 53
• Ресен 146, активни 0
• Неготино 45, активни 11 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 149.934 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 74, а на кислородна поддршка се 46 пациенти.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 14 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, 5 позитивни деца, 3 мајки и 4 деца суспектни на вирусот.

Во болницата „8 Септември“ примени се 4 нови, а вкупно хоспитализирани се 24 пациенти. На респираторна машина се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 57 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 115 , позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Статистиката за активни случаи по скопските општини денеска е следна:

• Чаир – 98
• Гази Баба – 93
• Аеродром – 98
• Карпош – 81
• Центар – 80
• Кисела Вода – 95
• Ѓорче Петров – 47
• Бутел – 56
• Шуто Оризари – 31
• Студеничани – 26
• Сарај – 22
• Арачиново – 13
• Илинден – 13
• Сопиште – 4
• Чучер Сандево – 4
• Петровец – 8
• Зелениково – 2
• Странец – 8
• Нераспределен-2