Потврдено: Трета жртва од коронавирусот во Италија

0
91

Почина третата жртва како резултат на инфекција со коронавирусот во Северна Италија, соопштија официјалните лица.

Градските власти решија да ги откажат сите случки во Венеција, вклучително и преостанатите и најважни денови на карневалот, за да спречат ширење на смртоносниот вирус. Поради брзото зголемување на бројот на заразени со коронавирус, италијанската влада донесе одлука да го блокира пристапот до градовите и општините каде е најмногу погодена во регионите на Ломбардија и Венето, јавуваат италијанските медиуми.

Третата жртва од коронавирусот е постара жена од градот Крем, источно од Милано, која боледува од карцином, пренесува Ројтерс. Уште две постари лица починаа во северна Италија од коронарен вирус во последните 48 часа.