Ливерпул пред историско остварување

0
109

Вечерва на „Енфилд“ Ливерпул и Вест Хем ќе ја затворат 27 рунда во Премиер лигата на Англија. Ливерпул игра неверојатно оваа сезона во 26 рунди од можните 78 има освоено 76 поени. „Црвените“ вечерав ќе имаат можност да влезат во историјата на Премиер лигата.

Екипата на Јирген Клоп се наоѓа во серија од 17 победи, доколку вечерва победат тогаш ќе го израмнат рекордот на Манчестер сити од сезоната 2017/2018, според бројот на последовни победи во Премиер лигата.

Сити својата серија ја направиле во периодот од 26 август до 27 декември 2017 година, додека серијата на Ливерпул која се уште трае е започната на 27 октомври минатата година.

Исто така Ливерпул можат да го урнат сопствениот рекорд на непобедливост. Ливерпул имаат 20 победи во низа на „Енфилд“, таа низа трае од 9 февруари минатата година. Овој рекорд Ливерпул го дели со Манчестер сити. „Граѓаните“ забележале 20 победи во низа како домаќини во периодот од5 март 2011 до 21 март 2012 година.

Вест Хем во последните 23 години само еднаш победиле на „Енфилд“, во 2015 година (0:3). Последните две средби завршиле со победи на Ливерпул 4:0 и 4:1.

„Чеканите“ се во лоша серија, немаат победа во Премиер лигата на последните шест натпревари.

Натпреварот на „Енфил“ вечерва ќе започне во 21 часот