Црногорци уапсени со пет тони кокаин на брод во Венецуела

0
123

На бродот „Ареса“ во Венецуела се запленети еден тон, а потоа уште четири тони кокаин и уапсени се црногорски државјани, соопшти црногорската полиција.

Zaplijenjena tona kokaina i uhapšeni crnogorski državljani!

U višemjesečnoj međunarodnoj akciji koju je inicirala @PolicijaCG, zajedno sa 🇬🇧 🇷🇸 🇳🇱 i partnerskim službama drugih zemalja, u vodama #Venezuela #Caribe na brodu #Aressa zaplijenjena tona #cocaine.

Uskoro opširnije… pic.twitter.com/55NVQDfKGR

— Uprava policije Crne Gore (@PolicijaCG) February 26, 2020

Како што претходно беше објавено, бродот „Ареса“ е лоциран и следен по целата негова рута по должина на Јужна Америка, со посебни мерки за надзор на секое пристаниште за влез и за излез. Откако добиле оперативни информации дека кокаинот бил „натоварен“ на „Арес“, Кралската холандска морнарица го пресретнала бродот во Аруба и започнала детално пребарување, што сè уште трае, соопшти полицијата.

Тие, наводно, уапсиле црногорски државјани кои биле членови на екипажот, пренесува РТЦГ.
Се сомневаат дека кокаинот со овој брод од Колумбија требало да се прошверцува во едно од пристаништата во Западна Европа. Медиумите јавуваат дека станува збор за Грција.