Грчкото евролигашко дерби за Олимпијакос, Реал со пресврт во Милано

0
110

Олимпијакос пред својата бучна публика успеа да го совлада Панатинаикос со 81:78 во евролигашкото дерби во меч со груба игра и со малку поени.

Шек Меккајсик постигна 22 поени и го даде клучниот кош во финишот за победата со која Олимпијакос го подобри скорот на 12-15 и се израмни со Панатинаикос во борбата за плејофот. ПАО имаше мизерни 1-од-20 во обидите за тројка, но успеа да се врати од осум негатива (63:55) откако Олимпијакос не постигна поен во првите четири минути од псоледната четвртина. Ник Калатес имаше 18 поени, 6 асистенции и 5 скока за Панатинаикос.

Во необичен меч без публика и новинари, Руди Фернандез го предводеше Реал Мадрид до 78:73 победа над Армани Милано. Фернандез имаше 16 поени и 4 асистенции и беше клучниот човек во последната четвртина, во која во пет минути Реал направија 20:5 предност. Рикардо Мораскини беше најдобар за Милано со 21 поен и 5 скока, а Милано водеше во три четвртини од мечот.

ЕВРОЛИГА, 27.КОЛО

ЦСКА Москва – Зенит Петерсбург 86:78 (23:21, 23:22, 20:15, 20:20)

Жалгирис Каунас – Химки 96:85 (29:15, 21:19, 14:24, 32:27)

Олимпијакос – Панатинаикос 81:78 (18:20, 27:19, 20:20, 16:19)

Асвел Лион – Валенсија 72:65 (20:17, 18:13, 18.22, 16:13)

Армани Милано – Реал Мадрид 73:78 (25:11, 20:24, 10:11, 18:32)