Премиерот на Украина поднесе оставка

0
122

Украинскиот премиер Олексиј Хончарук поднесе оставка, а ќе го замени неговиот заменик, Денис Шмигал.

Парламентот ја прими писмената оставка на Хончарук, потврди претседателот на Врхованата рада, Дмитриј Разумков.

Исто така, министрите за финансии и за надворешни работи и државниот обвинител би можеле да ја напуштат владата во рамки на реконструкцијата која е во тек оваа недела, рекле пратеници од партијата на претседателот Володимир Зеленски, пренесе Ројтерс.