СЗО: И младите може да бидат заболени од коронавирусот

0
71

Светската здравствена организација нагласува дека коронавирусот најтешко ја погодува постарата популација, но предупреди дека младите можат да бидат заболени од таа заразна болест.

„Денеска имам порака за младите. Вие не сте непобедливи, овој вирус може да ве стави во болница со недели, па дури и да ве убие“, рече генералниот секретар на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, на видео конференција

Тој ги повика младите да избегнуваат метеж за да не го пренесат вирусот на постарите лица.
„Дури и ако не се разболете, изборот што го правите за тоа каде одите може да направат разлика помеѓу животот и смртта за некој друг“, нагласи генералниот директор на СЗО.