Земјотресот во Грција почувствуван и во земјава

0
65

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава 21.03.2020 година во 01 часот и 49 минути, регистрира земјотрес чии епицентар се наоѓа 300 километри јужно од Скопје во соседна Република Грција.

„Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда ML5.7, а беше почувствуван од населението на нашата Република, особено во југозападните делови со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала“, се вели во соопштението.