Столтенберг: Добредојде во НАТО, Северна Македонија!

0
89

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ни посака добредојде во алијансата како нова, 30-та членка.

„Добредојде во НАТО, Северна Македонија! Патот беше долг, но напорите вродија со плод. Формалниот процес на пристапување е завршен, драго ни е што 30-тата земја членка на алијансата е со нас“, објави на својот твитер-профил Столтенберг.

Jens Stoltenberg@jensstoltenberg

🇲🇰

Welcome to #NATO, #NorthMacedonia! It’s been a long road, but all your efforts have paid off. The formal accession process is now complete, and we are glad to have the 30th member of our Alliance with us: https://bit.ly/2UK9guq  #WeAreNATONorth Macedonia joins NATO as 30th AllyToday (27 March 2020), North Macedonia became NATO’s newest member, upon depositing its instrument of accession to the North Atlantic Treaty with the US State Department in Washington DC. NATO Allies…nato.int8235:28 PM – Mar 27, 2020Twitter Ads info and privacy440 people are talking about this

Церемонијата за подигање на македонското знаме пред седиштето на НАТО ќе се одржи в понделник во присуство на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, претседателот на Воениот комитет на НАТО, воздухопловниот маршал, сер Стјуарт Пич, и Зоран Тодоров од делгацијата на нашата земја во НАТО.