Сапак Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

0
92

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби критики во јавноста.

„Карантинот нема да биде потребен“, рече Трамп преку „Твитер“.

Donald J. Trump@realDonaldTrump

On the recommendation of the White House CoronaVirus Task Force, and upon consultation with the Governor’s of New York, New Jersey and Connecticut, I have asked the @CDCgov to issue a strong Travel Advisory, to be administered by the Governors, in consultation with the….75.5K2:19 AM – Mar 29, 2020Twitter Ads info and privacy28.7K people are talking about this

Бројот на починати од коронавируси во САД се зголемува со голема стапка. Сега се потврдени повеќе од 2.100 смртни случаи.

Претходно вчера, Трамп ја објави можноста за воведување на карантин за Њујорк, Њу Џерски и Конектикат, но критичарите веднаш ја прогласија идејата за невозможна, бидејќи тоа би предизвикало економски хаос.