Индија го зголемува бројот на тестирања од коронавирус

0
68

Индија објави дека го зголемила бројот на тестови за коронавирус откако бројот на случаи во таа земја надминал 6700, а во јужноазиските земји има 12.000 заболени.

Од епидемијата загинале 206 луѓе во Индија, а најголемите жаришта се главниот град Њу Делхи и финансискиот центар Мумбаи. Премиерот Нарендра Моди е под притисок да го продолжи тринеделниот карантин во земјата, што трае до вторник.

Во соседен Пакистан, каде што биле заразени 4601 луѓе, а 66 починале, група верници ја нападнале полицијата пред џамијата во Карачи додека се обидувале да им забранат на верници да влезат на заедничка молитва, изјави началникот на градската полиција Гулам Наби Мемон.

Властите претходно предупредувале на остри казни за одење во џамии за петочните молитви. Карантинот дозволува молитва со најмногу пет верници истовремено, но многу повеќе се собрале во џамиите.

Карантинот во Индија со 1,3 милијарди луѓе во изолација остави милиони без работа и ги принуди работниците мигранти да ги напуштат градовите.

Властите предупредуваат дека ширењето на вирусот може да биде катастрофално во земја каде милиони живеат во сиромашни квартови, мерките за социјална оддалеченост се во голема мерка невозможно да се спроведат, а нивните здравствени системи се немоќни.

Владата објави дека го зголемила бројот на тестови за коронавирус на 16.000 вчера, но имало само 320 нови заразени. Претходно, дневно се тестирале помеѓу 5.000 и 6.000 луѓе.

„Не наоѓаме многу позитивни“, рече висок претставник на здравството, Лав Агарвал, пред новинарите.

Владиното тело, Индискиот совет за медицински истражувања, проценува дека 820.000 луѓе ќе бидат заразени до средината на април ако се укине карантинот.

Владата во Делхи, каде што верскиот собир на муслиманите минатиот месец предизвика зголемување на случаите, објави дека можеби ќе треба да ги прошират ограничувањата.