Починаа шест пациенти од коронавирус, 42 лица оздравеле

0
93

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа четири пациенти на возраст над 60 години, од кои двајца пациенти од Лабуништа, еден пациент од Прилеп и еден од Куманово. Во Болницата „8 Септември“ починаа две лица, пациент од Велес (67 години) и пациент од Куманово (59 години).

Со два негативни теста и во добра општа состојба од Инфективната клиника се испишани 10 оздравени пациенти, а регистрирани се и 32 оздравени пациенти (12 од Дебар и 20 од Скопје), кои се лекуваа во домашни услови.

Во изминатите 24 часа потврдени се 54 нови случаи на Ковид-19. По градови: Скопје – 13, Куманово – 25, Штип – 1, Прилеп – 10, Тетово – 1, Велес – 2, Гостивар – 1, Кичево – 1.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 908 лица. Според местото на живеење, досега се регистрирани во:
 Скопје – 329
 Куманово – 236
 Дебар – 49
 Штип – 28
 Прилеп – 85
 Тетово – 38
 Струга – 43
 Велес – 34
 Битола – 9
 Охрид – 4
 Кавадарци – 3
 Гостивар – 9
 Гевглелија – 4
 Струмица – 2
 Крива Паланка – 3
 Радовиш – 4
 Крушево – 3
 Кочани – 22
 Пробиштип – 2
 Кичево – 1

Во изминатото деноноќие направени се 710 теста. Преку ИЈЗ – 530, преку Ветеринарниот факултет -18, „Авицена“ – 20, „Биотек“ – 24 и „Филип Втори“ („Жан Митрев“) – 118, а во тестирање со pcr-метода се вклучи и „Систина“, од каде што во денешната бројка влегуваат 2 позитивна теста.

Досега во земјата се направени вкупно 9.262 тестирања на Ковид -19