Починаа уште 6 лица од коронавирус во Македонија, новозаразени се 22 пациенти

0
90

Во текот на изминатото деноноќие потврдени се шест смртни случаи на коронавирус во Македонија, заразени се уште 22 лица, а оздравеле 36, информира Министерството за здравство.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Прилеп, пациент на 58 години, хоспитализиран на Клиниката од 19 април, и 63-годишен пациент на болничко лекување од 9 април, и двајцата приклучени на механичка вентилација. Во ГОБ „8 Септември“ починаа три лица, двајца пациенти од Скопје на 75 и 58-годишна возраст, и двајцата хоспитализирани на 26 април, и пациентка од Тетово на 51 година, хоспитализирана од 12 април.

Пред два дена почина и пациентка од Скопје на Клиниката за онкологија на 71 година. Нејзиниот позитивен резултат на Ковид-19 е стигнат во текот на вчерашниот ден.

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 36 оздравени пациенти, и тоа во: Скопје – 19, Куманово – 1, Штип – 5, Прилеп – 4, Тетово – 1, Струга – 1, Велес – 3, Гостивар – 2.

Во изминатите 24 часа направени се 362 тестирања, а потврдени се 22 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 11, Куманово – 2, Струга – 1, Велес – 3, Кавадарци – 2, Гостивар – 2 и Неготино – 1.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани со Ковид-19 во нашата земја изнесува 1.421, бројката на оздравени пациенти е 589, на починати се 71, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 761. Последната дистрибуција по градови е следна:

• Скопје – 486
 Куманово – 378
 Дебар – 51
 Штип – 34
 Прилеп – 143
 Тетово – 75
 Струга – 65
 Велес – 69
 Битола – 19
 Охрид – 15
 Кавадарци – 7
 Гостивар – 17
 Гевгелија – 4
 Струмица – 2
 Крива Паланка – 5
 Радовиш – 4
 Крушево – 3
 Кочани – 28
 Пробиштип – 2
 Кичево – 2
 Неготино – 5
 Демир Хисар – 1
 Македонски Брод – 2
 Пехчево – 1
 Валандово – 1
 Виница – 2

Направените 362 теста се преку: ИЈЗ – 203, Ветеринарниот факултет – 8, „Авицена“ – 11, „Биотек“ – 45, „Филип Втори“ („Жан Митрев“) – 48, „Систина“ со PCR-метода – 25 и МАНУ – 22. Досега во земјата се направени вкупно 15.771 тестирање на Ковид-19.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби примени се 5 нови пациенти, а во моментот се хоспитализирани вкупно 52. Критично болни и на механичка вентилација се 3 пациенти, 25 се со потешка клиничка слика и на кислородна маска.
Во ГОБ „8 Септември“ примени се 3 нови, а вкупно хоспитализирани 28 пациенти. Со потешка клиничка слика се 3 пациенти, а на респираторна машина вкупно 6.

Во болницата во Битола се лекуваат 6 пациенти, а на домашно лекување се следат 8. Во Штип на болничко лекување има 2, а на домашно се следат уште 6 пациенти. На другите инфективни одделенија во Прилеп, Велес, Куманово, Гостивар, Охрид и во Тетово хоспитализирани се вкупно 46 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19.