„Милионерите“ без милост кон Шалке, кикс на Лајпциг

0
98

По пауза од два месеци продолжи сезоната во Бундеслигата. Попладнево на програмата беа првите пет натпревари од 26 коло. Борусија во дербито го декласира Шалке со 4:0, Фрајбург изненади во Лајпциг, Волфсбург во 91 минута забележаа победа во Аугзбург, Херта како гостин го декласира Хофенхајм, а Фортуна и Падерброн одира без голови.

Првиот гол по принидната пауза во Бундеслигата го постигна Норвежанецот Ерлинг Халанд. Тој во дербиот ја затресе мрежата на Шалке во 29 минута. Во финишот на првиот дел на 2:0 зголеми Гереиро. Торган Азар во 48 минута ја зголеми предноста на „милионерите“, а судбината им ја запечати Гереиро со својот втор гол.

Борусија сега има поен помалку од Баерн, кој утре го игра својот меч од ова коло.

Лајпциг неочекувано киксираше против Фрајбург. Бод за „биковите“ спаси Јусуф Поулсен во 77 минута, откако претходно гостите од Фрајбург водеа од 34 минута со голот на Гилде.

Херта од 58 до 74 минута го декласира домашниот Хофенхајм. Најпрвин Апкогума си постигна авто-гол, а потоа победата на Херта ја потврдија Инишевиќ и Чунка.

Гинчек е херојот на Волфсбург. Овој играч го постигна победничкиот гол на гостувањето во Аугсбург во 91 минута. Претходно Штефен погоди за Волфсбург, а израмни Једвај.