Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

0
209

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО.

Тој рече дека САД се решиле на овој потег затоа што веруваат дека СЗО е премногу блиска до Кина и имала лош пристап во управувањето со пандемијата на коронавирусот.Reuters@Reuters

Trump says the U.S. is terminating its relationship with the World Health Organization and will redirect funds from WHO to other organizations

Embedded video

390Twitter Ads info and privacy375 people are talking about this

Трамп додаде дека сите средства што САД досега ги издвојувале за СЗО сега ќе бидат пренасочени за други организации.

„Кина го прекриваше коронавирусот и овозможи да се прошири низ целиот свет“, рече Трамп во своето обраќање во кое упати голем број критики кон официјален Пекинг.The White House@WhiteHouse

LIVE: President @realDonaldTrump holds a news conference https://www.pscp.tv/w/cZ__EjFxTFFHVnJ5UkFKRUp8MXJteFBBeUxWWWpLTuIeM54lgHhbudfcA4J1_oosAhthZonG-ehambDYz4Ve …The White House @WhiteHouseLIVE: President @realDonaldTrump holds a news conferencepscp.tv6,945Twitter Ads info and privacy