Индија и Бразил со рекорден број на заразени од коронавирус

0
96

Индија и Бразил денеска регистрираa уште еден црн рекорд во бројот на новозаразени со коронавирусо.

Ви Индија инфицирани се уште 7.964 лица, а починале уште 265 луѓе. Со тоа, вкупниот број на потврдени случаи на коронавирусот е зголемен на 173.763, а починале вкупно 4.971 лице.

Бразил ја помина Шпанија по бројот на смртни случаи од Ковид-19. Во изминатите 24 часа од коронавирусот починале 1.124 лица, што е четврти ден со повеќе од илјада смртни случаи од коронавирусот во Бразил.

Вкупниот број на починати сега изнесува 27.878,додека во Шпанија, според податоци на Универзитетот Џон Хопкинс, од коронавирусот починале 27.121 лице.

Бразил информира за 26.928 нови случаи на коронавирусот, што е рекорден број на дневно ниво.