Џо Бајден официјално демократски кандидат за претседател на САД

0
160

Демократот Џо Бајден официјално е противкандидат на републиканецот Доналд Тремп на претседателските избори во ноември во САД. Веста ја објави тој на Твитер, каде напиша дека обезбедил 1.991 делегати и дека „ќе се бори за победа во битката за душата на нацијата“.

Folks, tonight we secured the 1,991 delegates needed to win the Democratic nomination. I’m going to spend every day fighting to earn your vote so that, together, we can win the battle for the soul of this nation. https://t.co/sl3wFGabpg

— Joe Biden (@JoeBiden) June 6, 2020

Се очекуваше да ја добие номинацијата на партијата уште од април кога Берни Сандерс се повлече од трката.

Коронавирусот ја погоди економијата, но и граѓанските протести кои се одвиваат сега во земјата поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, се очекува да доминираат на изборите.

Бајден, кој беше потпретседател за време на претседателската функција на Барак Обама, ја започна кампањата во колеблив стил во Ајова и Њу Хемпшир, но потоа изгради импулс со убедлива победа во Јужна Каролина, анализира Би-би-си. Потоа доминираше на таканаречените натпревари во Супер вторник, победувајќи до 10 од 14 држави.

77-годишниот Бајден ја обезбеди номинацијата на партијата, откако седум држави и округот Колумбија во вторникот одржаа претседателски избори.

Ова е негов трет обид да стане претседател.