Доналд Трамп вети дека нема да ја гледа американската репрезентација

0
70

Американскиот претседател Доналд Трамп влезе во напад на Американската фудбалска асоцијација (УСС), велејќи дека нема да го гледа спортот по одлуката да не се приморуваат фудбалерите да стојат за националната химна.

Трамп е против таа одлука и вели дека нема да го гледа спортот додека не се смени тој став, а најави дека ќе се „откаже“ и од НФЛ лигата доколку и тие решат да го направат истото.

„Нмема да гледам повеќе! Излега дека и НФЛ оди во иста насока, но исто така без мене како гледач“, напиша Трамп на Твитер.

I won’t be watching much anymore! https://t.co/s8nCg9EJSW

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 13, 2020

Со него се согласува и конгресменот од Флорида, Мет Гец.

„Подобро е САД да немаат фудбалски тим отколку да имаат фудбалски тим кој не стои на химната. Не можете да играте под нашето знаме како национален тим ако не стоите кога се крева знамето“, напиша Гец.

МЛС лигата, која се враќа на терените следниот месец, од друга страна најдоа поинакво решение – сега нема да биде пуштана американската химна на натпреварите, бидејќи нема навивачи на трибините.