Флик: Го направивме првиот чекор, следната цел е Купот на Германија

0
67

Тренерот на Баерн, Ханс-Дитер Флик, по освојувањето на трофејот во Бундеслигата, истакна дека е направен првиот чекор.

-Честитки за тимот. Начинот на кој игравме во последните месеци е страст, карактер, задоволство од играта, тимски дух. Момците имаат неверојатно ниво, а тренерскиот персонал им верува. Ова е Баерн Минхен, и секогаш си поставува највисоки цели. Ние го направивме првиот чекор. Следната цел е Купот на Германија. Лигата на шампионите не може да се испланира. Ќе има само еден натпревар. Ќе мора да бидеме во одлична форма, изјави Флик.

Баерн по вчерашната победа над Вердер на две кола пред крајот го обезбеди трофејот во Германското фудбалско првенство.