Гувернерот на Њујорк дозволи да се одржи Ју-Ес опен

0
78

Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендру Куомо, дозволил Ју-Ес опен да започне на 31 август. Мечевите ќе се играат без публика.

„Ју-Ес опен ќе се одржи во Квинс, Њујорк, без навивачи од 31 август до 13 септември. Тениската асоцијација на САД (УСТА) ќе преземе строги мерки на претпазливост: тестирања, дополнително чистење, дополнителен простор во соблекувалните…“, напишал гувернерот на „Твитер“.

Прашање е како тенисерите и тенисерките ќе одговорат на повикот на Ју-Ес опен. Најдобрите тенисери Ѓоковиќ, Надал, Федерер, Кирјос се противат на одржувањето на турнирот, додека кај тенисерките учеството веќе го откажа втората на ВТА листата Симона Халеп.

The @usopen will be held in Queens, NY, without fans from August 31 to September 13.

The USTA will take extraordinary precautions to protect players and staff, including robust testing, additional cleaning, extra locker room space, and dedicated housing & transportation.

— Andrew Cuomo (@NYGovCuomo) June 16, 2020