Рангник се договорил, добива тотална контрола во Милан!

0
85

„Скај спорт Италија“ тврди дека германскиот тренер Ралф Рангник се согласил да биде новиот менаџер на Милан преземајќи целосна контрола врз тимот, со што ќе биде и тренер и спортски директор, практички исфрлувајќи ја легендата Паоло Малдини од тимот.

Претходно, истите информации ги објавија и „Тутоспорт“ и „Спорт медијасет“, а сега „Скај“ додава дека Рангник се сретнал со директорот на Милан, Иван Газидис, во Австрија последните неколку денови и, конечно, паднал договор.

Рангник сакал да ја допрецизира својата улога во тимот бидејќи беше и тренер и директор во РБ Лајпциг пред да стане главен за стратегијата и развојот на тимот на Ред бул. Италијанските медиуми тврдат дека е договорена улога на англиски менаџер, со што ќе биде одговорен за тимот, но и за засилувањата што ќе ги носат „росонерите“.

Ова значи дека сегашните директори на тимот, Малдини и Фредерик Масара, најверојатно, ќе останат без работа откако претходно во знак на протест си замина и Звонимир Бобан.