Русија почна со клиничко испитување на вакцина против коронавирус

0
105

Универзитетот „Сеченов“ во Москва почна со клинички испитувања на вакцината против коронавирусот.

„Првите 18 доброволци ја примија експерименталната вакцина“, изјави денеска Вадим Тарасов, директор на Универзитетскиот институт, пренесе ТАС.

Информацијата беше потврдена и во руското Министерство за здравство, кое објави учество на вкупно 38 волонтери.