Деветмина починати и 90 нови случаи на Ковид-19 во земјава

0
89

Во последните 24 часа од направени 665 тестирања, регистрирани се 90 нови случаи на Ковид-19 во земјава и тоа во: Скопје – 36, Куманово – 2, Штип – 8, Тетово -4, Струга – 10, Велес – 2, Битола – 2, Охрид – 13, Гостивар – 1, Крушево – 1, Кочани – 2, Пробиштип – 1, Свети Николе – 2, Ресен – 6.

Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти од: Скопје – 9, Штип – 30, Тетово – 1, Велес – 1, Гостивар – 4, Струмица – 1, Кочани – 1, Пробиштип – 1.

Починати се 9 лица, петмина од Скопје, двајца пациенти од Тетово, еден од Охрид и еден пациент од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести почина пациент од Скопје (90), хоспитализиран на 15 јуни. На Институот за белодробни заболувања и ТБЦ е починат пациент од Скопје (64).

Во болницата „8 Септември“ починаа, пациентка (70) од Скопје, хоспитализирана на 10 јуни, пациент (61) од Гостивар, хоспитализиран на 17 јуни и пациент од Скопје (57), примен на 17 јуни.

На барање и со потпис од семејството од болница е испишан пациент од Скопје (64), кој починал во својот дом откако бил пренесен со возило на брза помош. Хоспитализиран бил на 17 јуни во тешка состојба како сомнителен на Ковид, а потврден позитивен по приемот.

Во болницата во Тетово починати се две лица, пациент (60), хоспитализиран на 20 јуни и пациентка (70), хоспитализирана на 15 јуни. Во болницата во Охрид вчера е починат пациент (64), чиј позитивен резултат е потврден денес.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5.196, бројката на оздравени пациенти е 1.974, на починати е 247, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.975.

Во согласност со новите податоци од ресорното министерство, статистиката на заразени по градови е следна:

• Скопје 2534, активни 1721
• Куманово 694, активни 241
• Дебар 82, активни 30
• Штип 275, активни 188
• Прилеп 231, активни 18
• Тетово 538, активни 326
• Струга 180, активни 100
• Велес 167, активни 33
• Битола 42, активни 13
• Охрид 112, активни 92
• Кавадарци 11, активни 6
• Гостивар 83, активни 50
• Гевгелија 9, активни 5 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
• Струмица 10, активни 6
• Крива Паланка 11, активни 5
• Радовиш 4, активни 0
• Крушево 6, активни 3
• Кочани 61, активни 27
• Пробиштип 13, активни 10
• Демир Хисар 1, активни 0
• Македонски Брод 3, активни 1
• Пехчево 5, активни 2
• Берово 2, активни 1
• Валандово 6, активни 4
• Виница 3, активни 0
• Делчево 1, активни 0
• Кратово 4, активни 2
• Свети Николе 16, активни 14
• Кичево 8, активни 5
• Ресен 65, активни 64
• Неготино 19, активни 8 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 51.885 тестирања на Ковид-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 106 пациенти. На кислородна поддршка се 49 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во монтажната болница се хоспитализирани 11 пациенти, во болницата во Козле еден возрасен пациент, позитивен на Ковид-19.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 12 нови, а вкупно хоспитализирани 132 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 33 пациенти, а во болницата во Штип се хоспитализирани 20 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 76 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Статистиката на активни случаи по општини Скопје заклучно со вчера, врз основа на податоците е следна:

• Чаир – 394
• Аеродром – 135
• Бутел – 144
• Гази Баба – 156
• Центар – 137
• Карпош – 116
• Сарај – 137
• Кисела Вода – 98
• Ѓорче Петров – 83
• Студеничани – 86
• Шуто Оризари – 73
• Арачиново – 55
• Илинден – 31
• Петровец – 14
• Чучер Сандево – 16
• Сопиште – 13
• Зелениково-2
• Странец – 4
• Нераспределен-4