Земјотрес со јачина од 5,8 степени ja погоди Калифорнија

0
62

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер е регистриран во Калифорнија.

Епицентарот бил на нешто помалку од 300 километри од Лос Анџелес.

Локалното население во Картaго во близина на епицентарот вели дека потресот бил силен, но нема штети.

M5.8 – 17km SSE of Lone Pine, CA:
Did you feel it? Tell us! https://t.co/W3TIcOAGfH pic.twitter.com/Eh59jq77GU

— USGS (@USGS) June 24, 2020

Во погодената област има и лизгање на земјиштето, а земјотресот се почувствувал и во Лос Анџелес.

Вчера во катастрофален земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала што го потресе јужниот дел на Мексико, најмалку шест лица го загубија животот, некои села останаа отсечени, а на стотици километри од епицентарот во главниот град беа оштетени згради.

Земјотресот го потресе брегот на Мексиканскиот Пацифик, со епицентар на 23 километри јужно од Кручесита, на длабочина од пет километри.