Дури 16 НБА играчи се позитивни на корона вирус!

0
67

НБА лигата потврди дека по 302 тестови на корона вирусот, дури 16 кошаркари имаат позитивни тестови пред најавениот рестарт на лигата.

„Кошаркарите кои беа позитивни ќе останат во самоизолација додека не се исполнат потребните услови според здравствениот протокол“, објави НБА.

НБА лигата треба да се рестартира на 30 јули на „Волд Дизни ворлд резорт“ во Орландо, Флорида со 22 тима. Засега, само Торонто репторс се таму, а се очекува пристигнувањето на другите тимови до 9 јули.

Кошаркарите ќе бидат тестирани постојано на КОВИД-19 додека се во Орландо и ќе имаат секојдневни лекарски прегледи.

NBA and NBPA announce 16 of 302 tested players tested positive for COVID-19. They will remain in self-isolation and then must be cleared by a physician. pic.twitter.com/pBLSAdYEac

— Chris Haynes (@ChrisBHaynes) June 26, 2020