Милан ги згасна шампионските сништа на Лацио

0
74

Лацио доживеа тежок пораз од Милан во дербиtо на 30 коло во Серија А. Милан на Олимпико го победи претендентот на шампионскиот трон со 3:0. Лацио сега има седум бода помалку од Јувентус и четири повеќе од Интер кој на третото место има и натпревар помалку.

Милан по катастрофалниот меч кој го одиграа против СПАЛ успеаја да доминирата на Олимпико во текот на целиот меч.

Победникот, против противникот кој играше без класичен напаѓач, го решија во првиот дел кога Страхоша го совладаа Чалханоглу и Ибрахимовиќ од пенал. Конечниот резултат го постави Ребиќ во 59 минута. Хрватот влезе во игра на почетокот на второто полувреме на местото на Ибрахимовиќ.