Петмина починати и 78 новозаболени од Ковид-19 во земјата

0
46

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 26, Куманово – 4, Дебар – 1, Штип – 17, Тетово – 9, Струга – 3, Битола – 1, Охрид – 1, Гостивар – 5, Крива Паланка – 1, Кочани – 1, Пробиштип – 3, Виница – 1, Свети Николе – 5.

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово и еден пациент од Струга.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 70 и 80 години.

Во ГОБ „8 Септември“ починати се пациенти на возраст 77 и 63 години, кај едниот пациент вирусот е докажан постмортем. Во Општата болница Струга починат е пациент на 86 години.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица, и тоа од: Скопје – 72, Куманово – 53, Штип – 20, Прилеп – 4, Тетово – 10, Велес – 1, Гостивар – 5, Пробиштип  – 2, Ресен – 4, Неготино – 1.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.124, бројката на оздравени пациенти е 3.199, на починати е 346, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.579. Во моментот дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје – 3.422, активни 1.960
• Куманово – 801, активни 194
• Дебар – 110, активни 58
• Штип – 390, активни 157
• Прилеп – 281, активни 51
• Тетово – 775, активни 391
• Струга 268, активни 169
• Велес – 196, активни 42
• Битола – 62, активни 23
• Охрид – 205, активни 176
• Кавадарци – 21, активни 15
• Гостивар – 161, активни 93
• Гевгелија – 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
• Струмица – 17, активни 9
• Крива Паланка – 17, активни 11
• Радовиш – 4, активни 0
• Крушево – 7, активни 3
• Кочани – 75, активни 22
• Пробиштип – 29, активни 18
• Демир Хисар – 2, активени 1
• Македонски Брод – 6, активни 4
• Пехчево – 6, активни 3
• Берово – 3, активни 0
• Валандово – 6, активни 2
• Виница – 4, активен 1
• Делчево – 1, активни 0
• Кратово – 5, активни 2
• Свети Николе – 47, активни 42
• Кичево – 48, активни 39
• Ресен – 122, активни 85
• Неготино – 21, активни 5 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 894 теста се преку: ИЈЗ – 544, МАНУ – 96, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 71 и „Систина“ со PCR-метода – 183. Досега во земјата се направени вкупно 68.059 тестирања на Ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно хоспитализирани се 90 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 29 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19 и 4 деца позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6 нови, вкупно хоспитализирани се 122 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 37, а во болницата во Штип хоспитализирани се 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и во Гостивар хоспитализирани се 94 пациенти позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 402
• Аеродром – 155
• Бутел – 170
• Гази Баба – 201
• Центар – 149
• Карпош – 166
• Сарај – 150
• Кисела Вода – 110
• Ѓорче Петров – 115
• Студеничани – 107
• Шуто Оризари – 95
• Арачиново – 51
• Илинден – 35
• Петровец – 17
• Чучер Сандево – 18
• Сопиште – 9
• Зелениково – 8
• Странец – 2
• Нераспределен – 0