22-годишник ограбил три жени во центарот на Скопје

0
97

Скопското основно јавно обвинителство покрена истрага против 22-годишник поради сомнение дека сторил кривично дело разбојништво и две кривични дела – тешка кражба.

Осомничениот на 26 септември на улица Алжирска, со употреба на сила одзел предмети од една оштетена. Тој влегол низ влезната врата на куќата на оштетената, се нафрлил врз неа, ја оттурнал и одзел чанта во која имало пари, картички и други документи, со вкупна вредност од 9.000 денари. На излегување, повторно ја турнал оштетената и го напуштил местото на настанот.

Истиот ден, на пешачка патека на улицата Теодосиј Гологанов осомничениот на дрзок начин одзел две синџирчиња од една оштетена – златно синџирче со приврзок во вредност од 6.500 денари и едно синџирче бижутерија вредно 2.000 денари. На разминување по патеката, тој со раката насилно и ги грабнал синџирчињата коишто оштетената ги носела околу вратот и избегал.

На 30. септември, на автобуска постојка на булеварот „Партизански одреди осомничениот на дрзок начин одзел златно синџирче вредно 30.000 денари, така што насилно го грабнал од вратот на оштетената и го напуштил местото.

Надлежниот јавен обвинител  доставил предлог до Основниот кривичен суд Скопје за определување мерка притвор за осомничениот.