Американската амбасадорка му го честита мандатот на Заев

454

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, му го честита мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада.

„Честитки до Зоран Заев за мандатот за формирање влада на Северна Македонија и со нетрпение чекаме да работиме со новата влада, откако ќе биде формирана“, напиша Брнз на „Твитер“.

Congratulations to @Zoran_Zaev on the mandate to form a government in North Macedonia & we look forward to working with the new government once it is formed. As a new #NATO member we support the country’s dedication to democratic principles, the rule of law & its European future.

— Ambassador Kate Byrnes (@USAmbNMacedonia) August 13, 2020

Таа нагласи и дека САД ја поддржува посветеноста на земјата на демократските принципи, владеењето на правото и нејзината европска иднина.