Англиските момци на Дортмунд блеснаа во ДФБ купот

345

Првпат во историјата на Борусија Дортмунд, двајца Англичани беа во стартниот тим, и двајцата постигнаа гол за „милионерите“ да стигнат до 5:0 победа на гости кај Дуизбург во ДФБ купот.

Џејдон Санчо, главната цел на Манчестер јунајтед, го отвори резултатот во 14. минута со гол од пенал, по што во 30-тата минута, Џуд Белингем, 17-годишниот талент кој Дортмунд го купи од Бирмингем ова лето да го постигне својот деби гол за новиот клуб.

Торген Азар во 39. минута зголеми на 0:3, пред во второто полувреме Џовани Рејна и Марко Ројс да се запишат во листата на стрелците.

ДФБ КУП, 1/32 ФИНАЛЕ

Динамо Дрезден – Хамбургер 4:1

РВ Есен – Арминија Билефелд 1:0

Вирцбургер Кикерс – Хановер 2:3

Дуизбург – Борусија Дортмунд 0:5

ДУИЗБУРГ – БОРУСИЈА Д

ДИНАМО ДРЕЗДЕН – ХАМБУРГЕР

ЕСЕН – АРМИНИЈА

ВИРЦБУРГ – ХАНОВЕР