20 C
Skopje
среда, 5 август, 2020

Полицијата трага по пироманот кој се снимаше како пали јавни површини

0
До Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР, преку сервисот „Црвено копче“ пристигната е пријава за лице кое на сервисот...

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

0
Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби на АКМИС-системот,...

Филип Лазаров позитивен на КОВИД-19

0
Македонскиот репрезентативец, Филип Лазаров, кој настапува во германскиот клуб Ратингер бил позитивен на корона вирус враќањето од Македонија во Германија, јавуваат германските медиуми.

Мицкоски: Струјата поскапува поради предизборните партиски вработувања

0
Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја обвини власта дека поаскапувањето на струјата е поради водење недомаќински политики и предизборен поткуп на...

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на останатите производи

0
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната енергија ќе...

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

0
о последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент од Тетово...

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид-Кичево

0
Две несреќи се случија утринава на патот Охрид-Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид, се преврте камион, а повреден...

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

0
Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на тестирање, од...

Во домот на 22-годишен скопјанец пронајден арсенал оружје и муниција

0
Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице за недовластено изработување, држење, посредување и тргување...

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на...

0
Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна комисија,...