Заев со честитка за Курбан бајрам: Празникот нека нѐ води кон подобра и посветла...

По повод празникот Курбан бајрам, Зоран Заев во свое лично име и во име на СДСМ упати честитка до сите верници од исламска вероисповед. „Почитувани...

ВМРО-Народна: На попис да се утврдат етничките малцинства чиешто вработување би се субвенционирало

Кога веќе ја цепкаме Македонија по етничка линија сакаме Владата да ја информира јавноста за тоа кои се сопствениците на првите 100 најпрофитабилни фирми...

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ утрово преку соопштение велат дека Заев...

Мицкоски: Корупцијата и лошата економија се посочени како главни проблеми во извештајот на Стејт...

Во извештајот на Стејт департментот, главен проблем се корупцијата и лошата економија, истакнува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој рече дека пред два дена...

Заев на средба со Мицотакис во Атина

Премиерот Зоран Заев, кој престојува во дводневна работна посета на Грција со владината делегација денеска ќе разговара со премиерот Киријакос Мицотакис и со претседателката...

Собранието конечно ја изгласа новата влада

Со 62 гласа ЗА, 51 против, и без воздржани, Собранието го изгласа новиот владин состав предложен од мандатарот Зоран Заев. Вчера и денеска пратениците...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги доведе граѓаните до питачки стап, а неговите бизниси цветаат

Секој ден над стотина граѓани остануваат на улица, а Заев вели дека Република Македонија има стабилна економија, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Како што велат од партијата,...

Општина Аеродром објави конкурс за избор на идејно решение за изградба на општинска зграда

Општина Аеродром објави меѓународен анонимен конкурс за избор на идејно архитектонско решение за проектирање на управна (општинска) зграда. Оттаму велат дека со изградбата на општинска...

Фискалните од викендот без ДДВ ќе мора да се скенираат во рок од три...

Фискалната сметка издадена за време на претстојниот викенд без ДДВ ќе мора да се скенира во рок од три дена за да се реализира...

За еден ден казнет 121 возач во Гевгелија

Полицијата за еден ден казнила 121 возач во Гевгелија. Министерството за внатрешни работи вчера спроведе засилена акциска контрола во областа на сообраќајот на територијата на...