Разочараниот еврокомесар Вархеjи денеска доаѓа во Скопје

Во Скопје повторно ќе дојде некој од еврокомесарите. Имено, еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во рамки на неговата турнеја низ регионот која ги опфаќа...

Лесно се владее со огромни задолжувања што друг ќе ги враќа

Македонија е презадолжена држава. И наместо тоа полека да се намалува, има официјални најави дека задолжувањето ќе се зголемува. За колку стотици милиони сега треба...

Шефот на ОН повика на итен прекин на огнот при посетата на Москва

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска во Москва изјави дека во Украина мора да биде прогласен прекин на огнот што е можно побргу. „Ние...

Градинките ги отворија вратите за децата, што ќе направат директорите на училиштата?

Од денеска детските градинки во земјава повторно ќе ги примаат сите деца а штрајкот на вработените во основните и во средните училишта продолжува. Ова...

Албанскиот народен правобранител бара укинување на 14-дневниот карантин за граѓаните од Македонија и од...

Поништување на одлуката за задолжителен двонеделен карантин за лицата кои влегуваат од Македонија и од Грција во Албанија, побара вчера Народен правобранител во Тирана....

Со двоглед инвеститори да гледаш

Колумна на Никола Тасев: Сите држави во регионот се растрчани во барање и привлекување на странски инвеститори. Во Македонија се растрчани да вработуваат луѓе, кои...

Еминентни странски историчари на „балкански начин“!?

Колумна на Наташа Котлар-Трајкова: Голем лаф – така звучи изјавата на австрискиот европратеник за вклучување на двајца-тројца „еминентни странски историчари“, заради ќорсокакот околу историските прашања...

Зарем на Водно ќе се садат само згради, а за дрвца ќе се чекаат...

На Скопје му фали зеленило. Садењето дрвца е работа која треба да биде често повторувана во градот и неговата околина. Во општина Карпош завчера се...

Браво, златен, сребрен и бронзен медал за млади математичарки на Европската женска математичка олимпијада

Три медали – златен, сребрен и бронзен – освоија млади македонски математичарки- средношколки на Европската женска математичка олимпијада. Првото место го освоила Марија Атанасова ученичка во...

Казнети 142 лица за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие  на територијата на Република Северна Македонија, биле изречени 142 казни поради прекршување на мерката за носење лична заштита на лице. Од...