5 C
Skopje
четврток, 28 јануари, 2021

Приведен угостител од Пробиштип, кој работел и покрај забраната

Приведен е угостител од Пробиштип, чиј локал работел вчера и покрај забраната за услужување по 18 часот. „При контролата во 18.25 часот во угостителски објект...

ВМРО-ДПМНЕ: Со дозите со кои се фали Филипче може да се вакцинира само град...

Филипче гадно доцни со вакцините, а се фали со дози со кои може да се вакцинира само град колку Злетово, нека види кај соседите...

Општина Аеродром објави конкурс за избор на идејно решение за изградба на општинска зграда

Општина Аеродром објави меѓународен анонимен конкурс за избор на идејно архитектонско решение за проектирање на управна (општинска) зграда. Оттаму велат дека со изградбата на општинска...

Се зголемува цената на Еуросупер БС-95

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат, односно остануваат на исто...

153 сакционирани возачи во Општина Центар, 11 за возење под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (02.01) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на Општина Центар изречени...

СДСМ: Со “Акција 21” отвораме можности за искористување нови економски потенцијали

Стратешката рамка “Акција 21-европски стандарди дома”, на Владата предводена од СДСМ во десетте приоритети ја врамува економијата со можности за нови економски потенцијали, соопшти...

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Заев се вози со мотори од 30 илјади евра, тутунарите најавуваат протести

Заев причини тутунска криза. Тутунот останува неоткупен. Постои сериозна опасност огромни количини тутун воопшто и да не може да се продадат. 1 килограм тутун,...

Во пожар во ТЦ „Глобал“ во Струмица, изгореа десетина продавници

Доцна синоќа пожар изби во трговскиот центар „Глобал“ во Струмица, при што изгореа десетина продавници и тезгите од пазарот кој се наоѓа внатре во...

Потврдени 46 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 12 пациенти

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 46 нови случаи на коронавирус, од 378 тестирања. Починаа 12 лица, а оздравени се 526 пациенти, соопшти...

Исчезнат скопјанец пронајден мртов кај Црн Врв

Четириесет и петгодишен маж вчера бил пронајден мртов на местото викано „Празна торба“, над Црн Врв. Како што наведува МВР, претходниот ден сопругата на сега...