4 C
Skopje
вторник, 24 ноември, 2020

Полицијата со засилени контроли за продолжениот викенд во Охрид

Засилени полициски контроли за време на продолжениот викенд во Охрид најави полицијата. Велат ќе се преземат интензивни превентивни и...

Собранието се конституира во вторник, по Илинден разговори за влада

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи во вторник на пладне под посебни протоколи поради коронавирусот и во друга собраниска...

ЦРН ПЕТОК ВО СВЕТОТ: За прв пат регистрирани рекорден број на новозаразени лица

Светска здравствена организација соопшти дека денеска е забележан рекорден број на новозаболени со Ковид-19 – 292.527 лица. Најголем пораст...

Муцунски му порача на Јанчев: ВМРО-ДПМНЕ не е акционерско друштво за да се преземе

ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија, а не акционерско друштво за да се преземе, порачува меѓународниот секретар на партијата, а сега и пратеник во...

Седумнаесетгодишно момче загина со мотор на патот Кочани – Зрновци

Седумнаесетгодишно момче од штипското село Зрновци загина кога со мотор излета од патот Кочани – Зрновци. Сообраќајната несреќа се случила ноќеска во...

Кочанчанец тешко повреден со пиштол поради расправија за наводнување на нива

Во вечерните часови на 30 јули во Кочани бил усапсен 70-годишниот А.Д., кој со огнено оружје тешко повредил свој сограѓанин поради расправија...

Царовска најави санкции за фирмите кои ја злоупотребија државната помош

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска истакна дека се разгледуваат правните можности зa санкционирање на фирмите кои ја злоупотребија државната помош.

Завршува рокот за аплицирање за земјоделски субвенции

На полноќ завршува рокот за поднесување барања за субвенции за растително производство (поледелски и градинарски култури, лозови и овошни насади), за сточарско...

Заев со честитка за Курбан бајрам: Празникот нека нѐ води кон подобра и посветла...

По повод празникот Курбан бајрам, Зоран Заев во свое лично име и во име на СДСМ упати честитка до сите верници од...

United Group, сопственикот на Тотал ТВ, го презеде бугарскиот Vivacom

United Group, водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа, во чиј состав во Македонија функционира Тотал ТВ, денес го објави завршувањето...