14 C
Skopje
среда, 8 април, 2020

Четиричлено семејство од Берово патувало со автомобил за време на полициски час

Четири лица од Берово, членови на едно семејство, се обвинети дека свесно го прекршиле полицискиот час во текот на викендот.

Маж кој починал во стан во Кавадарци посмртно позитивен на вирусот

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починалo едно лице од Куманово на возраст...

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30...

Од 10 до 12 часот приоритет во банките ќе имаат лицата над 67 години

Народна банка заради заштита на јавното здравје апелира филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е неопходно и...

Парична казна за три лица од Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица, обвинети за непостапување според здравствените прописи за време на...

ВМРО-Народна партија: Подобро целосен карантин од две недели, отколку рестриктивен полициски час

ВМРО-Народна партија во принцип ги поддржува заложбите за порестриктивни мерки во борбата со коронавирусот  Ковид-19, но смета дека одлуката за уште порестриктивен...

Почина 45-годишен скопјанец заразен од коронавирус на пат кон болницата „8 Септември“

0
Според дополнителната информација од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) 45-годишен пациент од Скопје, тестиран и потврден позитивен на Ковид-19 преку Ветеринарен факултет,...

Поведена постапка за три лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Гостиварското обвинителство денеска поднесе предлози за издавање казнени налози за три лица кои не постапиле според здравствените прописи и со тоа го...

Коронавирус и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Кон лекувањето...

Некои возови нема да сообраќаат, други ќе возат по нов распоред

Новонастанатата ситуација со полицискиот час, кој ќе почне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае непрекинато, ќе...