4 C
Skopje
вторник, 24 ноември, 2020

Околу 300 војници и 150 полицајци ке ги обезбедуваат болниците

Околу 300 војници и 150 полицајци ке ги обезбедуваат болниците, ова денес го изјави вршителот на должност на Центарот за управување со кризи, Стојанче...

Мицкоски: Македонија е земја со најголем број на починати, со мал број на тестирани

Македонија е земја со најголем број на починати, со мал број на тестирани, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Едноставно е, Заев и Филипче наместо...

Веридба со 30 и свадба со 90 гости – парични казни за скопјани поради...

Скопското обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект, поради организирање на масовни собири за време на епидемија. Првите...

Во скопските ковид-центри хоспитализирани уште 48 лица, деновиве почнува прием и на Клиниката за...

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 48 нови пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 476 лица сомнителни и потврдени...

Тетовец со автомобилот прегази жена

Шеесет и седумгодишна тетовчанка се здоби со тешки телесни повреди во сообраќајна несреќа на булеварот „Благоја Тоска“. Во неа удрило патничко возило со тетовски регистарски ознаки,...

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза,...

Изречени 615 санкции за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 615 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до...

Кумановец фалсификувал диплома

СВР Куманово поднесе кривична пријава против кумановецот Р.С.(51), за сторено кривично дело „фалсификување исправа“ во 2016 година. Откако завршил III степен на образование во СОУ„Киро...

ЦУК: Утврдени силите и средствата со кои Армијата ќе дава поддршка на МВР и...

Во Центарот за управување со кризи се одржа седница на Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК, сега во редуциран состав. На седницата се...

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-174, Куманово-17,...