2.8 C
Skopje
Wednesday, 19 January, 2022

Oд март до декември 125 компании добиле државна помош, а не исплатиле плати

За вкупно 125 компании кои од март до декември добиле финансиска помош за исплата на плати од државата во висина од речиси два милиони...

Компанијата „Виваком“ меѓу најбрзорастечките провајдери на сателитски услуги за деловни корисници во светот

Водечката бугарска телекомуникациска компанија „Виваком“, која работи во рамките на United Grоup, е рангирана меѓу првите пет најбрзорастечки провајдери на сателитски услуги за деловни...

Владата даде согласност на договорот на Пошта со Халкбанк

Владата на денешната седница донесе одлука за давање согласност за прифаќање на конечната понуда на Халкбанк АД Скопје за склучување на договор за соработка...

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат 1 и 1,5 денар, а цената на дизелот останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на...

Протест на тутунарите во центарот на Прилеп

Со механизација, низи тутун и масовност низ центарот на Прилеп, самоиницијативна група тутунари од Прилепско денеска излезе на, како што рекоа, предупредувачки протест, незадоволни...

СДСМ: Помош од 6.000 денари за 283.000 граѓани, продолжува вистинската грижа за сите

Владата предводена од СДСМ продолжува со вистинска грижа за сите граѓани, за сите компании погодени од последиците на пандемијата со коронавирусот, велат од СДСМ. „И...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

Бензинот поевтинува, дизелот поскапува

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) донесе одлука за нови цени на горивата, која започнува од ноќеска на полноќ и ќе важи најмалку една седмица. Според...

Државата ќе им помогне со 7,5 милиони евра на угостителите и туристичките работници

Рестораните за организирање свадби, игротеките, туристичките работници и угостителските објекти ќе добијат финансиска поддршка од државата во износ од 7,5 милиони евра, најави министерот...

Месецов близу 500 милиони денари за граѓаните што скенираат сметки

Речиси 500 милиони денари овој месец ќе легнат на сметките на граѓаните по основ на поврат на ДДВ, врз основа на скенирање сметки преку...