МОН ја поздрави одлуката на СОНК да го стави штрајкот во мирување

Министерството за образование и наука (МОН) попладнево ја поздрави одлуката на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) да го стави штрајкот во мирување. –...

Мицкоски бара лидерска средба за излез од кризата: Македонија ја има сѐ помалку, а...

Oваа Влада нема легитимитет ниту, пак, има нови 100 дена затоа што таа најавтентично ги продолжи сите неуспеси и сите погрешни политики на Владата,...

Утре прскање против комарци во Скопје

Град Скопје ги известува граѓаните дека в петок, 29 април 2021 година, ќе почне авионската дезинсекција на подрачјето на градот против лаври од комарци. „Авионската...

Хаос во кафуле на Кеј: Британец дивеел, а потоа и агресивно се однесувал кон...

На 27.04.2022 во 23.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на Кеј „13-ти Ноември“, во угостителски објект бил нарушен јавниот ред и мир. Од...

СДСМ: Изборите ќе бидат во 2024 година и тоа прашање е затворено

Денешната прес-конференција на Христијан Мицкоски покажа дека тој не е фактор на политичката сцена, туку опортунист кој работи единствено за личен интерес и интерес...

Хаос во матично, директорот правел притисоци да не се штрајкува

Претседателот на синдикатот на Управата за матични книги Тони Милошески, за Слободен печат тврди дека директорот на Управата, Блерим Абази, од утринава прави притисоци да не...

Казни за 105 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (26.4.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени...

Приведен крадец во Куманово, расчистени четири кражби, украденото вратено на сопствениците

На 26.04.2022 во 15.20 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода М.Б.(25) од Мароко. Тој се сомничи дека истиот ден извршил...

ВМРО-ДПМНЕ: Да не крадеше СДСМ, сега со 900 милиони евра ќе се направеа автопатишта

Ковачевски ја краде иднината и на неродените – 900 милиони евра се доволни за 3 автопати, а се трошат за покривање на загубите на...

Генерален штрајк: Управата за матични книги од утрово недостапна за граѓаните

Управата за водење на матични книги од утрово е недостапна за граѓаните. Генералниот штрајк кој вчера беше најавен од страна на Независниот синдикат на...