2 C
Skopje
вторник, 20 октомври, 2020

Заврши ли владината решителна борба со дивоградбите?

За 10 години никнале над 3700 градби без дозвола Владата неодамна силно тргна против дивоградбите и скопјани се израдуваа....

United Grоup има најбрза мобилна мрежа во Европа

01.09.2020. Vivacom е најбрзата мобилна мрежа во Европа, покажа истражувањето на Ookla, засновано врз строгите стандарди за мерење на апликацијата Speedtest®,...

Тројца повредени во сообраќајна несреќа во Скопје

Синоќа во 20,15 часот било пријавено дека во Скопје на крстосницата од ул.„Христијан Тодоровски Карпош“ и ул.„Босна и Херцеговина“ се случила сообраќајна...

Бројот на активни случаеви во Скопје падна на 833: во Чаир 114, Гази Баба...

Ново намалување на бројот на активно болни е забележано на подрачјето на скопските општини во изминатово деноноќие. Министерството за здравство соопшти дека...

Гаџа и Векиќ го облекоа дресот на Вардар

Се уште актуелниот европски ракометен шампион Вардар, ги потврди двете најнови засилувања, Анте Гаџа и Јосип Векиќ, кои се меѓу последните во...

Четири смртни случаи од коронавирус и 23 новозаразени лица

На Клиниката за инфективни болести во изминатите 24 часа од компликации поради Ковид-19 починал пациент од Скопје на возраст од 62 години,...

СЗО случајно објави дека тестирањето во Кина покажало дека еден лек не е успешен...

Потенцијалниот лек против вируси, ремдесивир, за кој се верува дека може да лекува лица заболени од Ковид-19, наводно бил неуспешно тестиран на...

Неколку сојузни држави во САД почнаа со олабавување на мерките за карантин

Повеќе соујзни држави во САД преземаат чекори за олабавување на мерките по воведениот карантин поради ширењето на корона вирусот.

Персонал на Детската клиника заразен од мајка на дете пациент, која немала симптоми на...

На Клиниката за детски болести во Скопје покрај заразените лаборант и медицинска сестра, заразена и е докторка од имунолошкото одделение, извести денеска...

„Водовод“ овозможува плаќање сметки и ажурирање на состојбата на водомерот преку мобилна апликација

ЈП Водовод и канализација – Скопје, следејќи го технолошкиот развој овозможува пристап до своите услуги на брз, лесен и едноставен начин, со...