Шефот на рускиот парламент: Запирањето на гасот е правилна одлука, истото треба да го...

Шефот на рускиот парламент изјави дека рускиот гигант „Газпром“ донел правилна одлука со целосно прекинување на испораката на гас за Бугарија и Полска. Вјачеслав Володин,...

Сè поголем број деца со хепатитис, научниците сметаат дека причината е аденовирус

Бројот на пријавени случаи со хепатитис кај мали деца во светот е 169, а едно дете починало. Само во Велика Британија 114 деца се...

Путин: Ако можеше Косово да стане независно, можат и Доњецк и Луганск

Рускиот претседател Владимир Путин одржа прес-конференција во Москва по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. На конференцијата Путин го даде и своето оправдување...

Германската министерка најави обука на украински војници во Германија

Германската министерка за одбрана, Кристине Ламбрехт, најави обука на украински војници на германска територија. „Заедно со американските пријатели работиме на обука за украински војници на...

Шефот на ОН повика на итен прекин на огнот при посетата на Москва

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска во Москва изјави дека во Украина мора да биде прогласен прекин на огнот што е можно побргу. „Ние...

Во Грција потврдени два случаја со индискиот сој на коронавирус

Нов, втор, случај на индиската варијанта на коронавирус, која се смета за најголемата причина за брзото ширење на епидемијата во Индија, е откриен во Грција,...

Албанскиот народен правобранител бара укинување на 14-дневниот карантин за граѓаните од Македонија и од...

Поништување на одлуката за задолжителен двонеделен карантин за лицата кои влегуваат од Македонија и од Грција во Албанија, побара вчера Народен правобранител во Тирана....

Македонските државјани ќе може да патуваат во Црна Гора без ПЦР тест

Македонските државјани ќе може да влегуваат во Црна Гора без негативен ПЦР тест во периодот кој наскоро ќе биде определен, соопштија црногорските власти. Црногорскиот министер...

Во Австрија 30 000 фирми пред раб на егзистенција

Најстрогата мерка за заклучување во Австрија донесе околу 30 000 компании на раб на егзистенција, а само трговијата ја чинеше десет милијарди евра од...

Црна Гора не може да чека, кинеската вакцина добива итно одобрување

Црногорскиот институт за лекови и медицински помагала наскоро ќе издаде итно одобрување за кинеската вакцина на „Синофарм“, изјави Жељка Божовиќ од Институтот за лекови. Таа...