18 C
Skopje
сабота, 19 септември, 2020

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со дишењето и...

Министерот за финансии на Франција позитивен на Ковид-19

0
Министерот за финансии на Франција, Бруно ле Мер, соопшти дека е позитивен на  коронавирус. Тој на „Твитер“ напиша дека...

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

0
Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го достигна врвот...

Чешка руши рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

0
Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број на нови случаи за еден...

Србија: Во последните 24 часа регистрирани 82 нови случаи, двајца починале

0
Во последните 24 часа се регистрирани 82 нови случаи на коронавирус од 6.877 тестирани во Србија, а две лица починаа, објави Кризниот...

СЗО повикува на подобра заштита на здравствените работници

0
Здравствените работници, кои се во првите редови во борбата против пандемијата на Ковид-19, плаќаат висока цена со своето здравје, предупреди Светската здравствена...

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

0
Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската банка, Кармен...

Во Хрватска 250 нови случаи на коронавирус

0
Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 250 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е вкупно 2.108.

Нова одлука во Србија – сите кои се враќаат во земјата мора да се...

0
Од утре од 18 часот во Србија стапува на сила нова одлука – сите државјани на Србија кои ќе се вратат од...

Коронавирус во седиштето на ОН во Виена – досега 43 заразени

0
Во седиштето на Обединетите нации во Виена се поголем број на заразени со коронавирус. Здравствениот систем во седиштето на...