18 C
Skopje
сабота, 19 септември, 2020

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со дишењето и...

Министерот за финансии на Франција позитивен на Ковид-19

Министерот за финансии на Франција, Бруно ле Мер, соопшти дека е позитивен на  коронавирус. Тој на „Твитер“ напиша дека...

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го достигна врвот...

Чешка руши рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број на нови случаи за еден...

Србија: Во последните 24 часа регистрирани 82 нови случаи, двајца починале

Во последните 24 часа се регистрирани 82 нови случаи на коронавирус од 6.877 тестирани во Србија, а две лица починаа, објави Кризниот...

СЗО повикува на подобра заштита на здравствените работници

Здравствените работници, кои се во првите редови во борбата против пандемијата на Ковид-19, плаќаат висока цена со своето здравје, предупреди Светската здравствена...

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската банка, Кармен...

Во Хрватска 250 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 250 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е вкупно 2.108.

Нова одлука во Србија – сите кои се враќаат во земјата мора да се...

Од утре од 18 часот во Србија стапува на сила нова одлука – сите државјани на Србија кои ќе се вратат од...

Коронавирус во седиштето на ОН во Виена – досега 43 заразени

Во седиштето на Обединетите нации во Виена се поголем број на заразени со коронавирус. Здравствениот систем во седиштето на...