1.3 C
Skopje
вторник, 24 ноември, 2020

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против корона се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот за да одговорат на итниот...

Во Хрватска 2.323 новозаразени со коронавирус, 47 починати

Во изминатите 24 часа во Хрватска се потврдени 2.323 нови случаи на инфекција со коронавирус, а 47 лица починале. Вкупно 2.093 лица се наоѓаат...

Во Бугарија речиси половина од тестираните позитивни на коронавирус

Во Бугарија, во последните 24 часа се потврдени 3.146 нови случаи, а починале 189 лица, објавено е на официјалната веб-страница за следење на епидемијата....

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Трамп синоќа на Твитер потврди...

Црна Гора нема контрола над коронавирусот

Епидемиологот Милена Поповиќ-Самарџиќ изјави дека Црна Гора веќе подолго време нема контрола над епидемијата на коронавирус. За ова, како што вели, сведочат податоците од примарната...

Србија сè поблиску до заклучување – над 5.000 заразени и 38 починати во еден...

Во последните 24 часа, во Србија 15.061 лице биле тестирани за коронавирус, од кои 5.067 биле позитивни, а 38 лица починале поради компликации, што...

Европската комисија почна со набавка на роботи за дезинфекција на болници

Европската комисија започна со набавка на 200 роботи за дезинфекција на болници во вредност од 12 милиони евра, кои ќе бидат доставени до болниците...

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат речиси две милијарди дози вакцина против Ковид-19 в година, објави Агенцијата за деца на ООН. УНИЦЕФ објави дека соработувала...

Бајден ќе го постави Ентони Блинкен за американски државен секретар

Избраниот американски претседател, Џо Бајден, се очекува да го назначи дипломатот Ентони Блинкен за државен секретар, објавија повеќе американски медиуми. Блинкен (58) е еден од...

Забранет влез за пејачот Владо Георгиев во Црна Гора до 2030 година

Полициската управа на Херцег Нови му забрани влез на српскиот пејач Владо Георгиев во Црна Гора до 2030 година, соопшти адвокатската канцеларија Томановиќ, надевајќи...