9 C
Skopje
недела, 7 март, 2021

United Group повторно има најбрза мобилна мрежа во Европа

Мобилната мрежа на бугарскиот оператор VIVACOM, која е дел од United Group, беше прогласена за најбрза во Европа по втор пат по ред, според...

Првиот случај на новиот вид на коронавирус е откриен во Романија

Првиот случај на британската варијанта на коронавирус, кој полесно се пренесува, е откриен во Романија, а сè уште не е утврдено како пристигнал во...

Хрватска: Починаа 44 лица, 1896 се новозаразени со Ковид-19

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 1.896 нови случаи на инфекција со коронавирус, а 44 лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна...

Во Хрватска 361 новозаболен од коронавирус, 54 починати

Во последните 24 часа се евидентирани 361 нов случај на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно...

Словенија воведе брзи тестови за коронавирус на границите

Словенија од денес активираше станици за брзо тестирање за коронавирус на пет гранични премини со Хрватска, како и на аеродромот во Љубљана. Воведено е правило...

Ѓукановиќ одби да го потпише Законот за слобода на вероисповед

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ му ги врати на Собранието усвоените закони, меѓу кои и Законот за слобода на вероисповед, на повторно одлучување. Причина за тоа,...

Ден на жалост во Хрватска

Денеска во Хрватска е Ден на жалост за жртвите во земјотресот со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала од 29 декември во кој...

Вучиќ го отвори Балканскиот тек: Наскоро значително пониска цена за приклучок на гас

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово го отвори новиот гасовод кој низ Србија поминува од бугарската до унгарската граница. „ Ова за нас е голема и...

Полициски час во Грција и за новогодишната ноќ

Ограничувачките мерки, вклучително и полицискиот час, ќе почнат да се применуваат вечерва, одлучија министрите на седницата на грчката влада. Планот ќе биде сличен на тој...

Во Србија 2.932 новозаболени од коронавирус, 48 починати

Според официјалните податоци, во последните 24 часа во Србија починале 48 лица како резултат на болести предизвикани од коронавирус. Регистрирани се уште 2.932 случаи...