4 C
Skopje
вторник, 24 ноември, 2020

Во Бугарија речиси половина од тестираните позитивни на коронавирус

Во Бугарија, во последните 24 часа се потврдени 3.146 нови случаи, а починале 189 лица, објавено е на официјалната веб-страница за следење на епидемијата....

Црна Гора нема контрола над коронавирусот

Епидемиологот Милена Поповиќ-Самарџиќ изјави дека Црна Гора веќе подолго време нема контрола над епидемијата на коронавирус. За ова, како што вели, сведочат податоците од примарната...

Србија сè поблиску до заклучување – над 5.000 заразени и 38 починати во еден...

Во последните 24 часа, во Србија 15.061 лице биле тестирани за коронавирус, од кои 5.067 биле позитивни, а 38 лица починале поради компликации, што...

Забранет влез за пејачот Владо Георгиев во Црна Гора до 2030 година

Полициската управа на Херцег Нови му забрани влез на српскиот пејач Владо Георгиев во Црна Гора до 2030 година, соопшти адвокатската канцеларија Томановиќ, надевајќи...

За 24 часа во Србија починале 31 човек, рекорден број пациенти на респиратор

Во последните 24 часа во Србија починале 31 човек, а регистрирани се нови 4.995 случаи на коронавирус. Од последниот пресек тестирани се 13.429 лица. Моментално...

Србија донесе нови мерки – рестораните и трговските центри ќе работат до 18 часот

Владата на Србија донесе 7 нови мерки за заштита од ширење на коронавирусот. Мерките стапуваат на сила следниот вторник, пренесуваат српските медиуми. Првата мерка е...

Словенечката Влада се подготвува за масовно тестирање

Словенечката Влада им нареди на надлежните служби до 5 декември да направат подготовки за масовно тестирање на населението, како и да подготват список на...

Грчките власти присилно презедоа две приватни клиники за лекување на пациенти со Ковид-19

Грчките власти презедоа две приватни клиники во Солун додека јавните болници се обидуваат да се справат со зголемувањето на бројот на новозаболени од коронавирус. Грчкото...

Во Хрватска 3.164 новозаболени и 49 починати, најавени нови мерки

Во последните 24 часа евидентирани се 3.164 нови случаи на вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е 17.814. Меѓу нив...

Во Србија речиси 6.000 новозаразени со коронавирус, 27 починати

Во последните 24 часа на коронавирус во Србија биле тестирани 18.040 граѓани, од кои 5.613 се позитивни, а починале 27 пациенти. Во болниците низ Србија 182...