Со мојот есеј стасав до „бронза“ во Јапонија иако имаше 28.217 натпреварувачи

Најважно е да сакате нешто да правите, ако имате голема желба може се да се научи, вели седмооделенката Лара  За мене животот е патување од...

Зарем на Водно ќе се садат само згради, а за дрвца ќе се чекаат...

На Скопје му фали зеленило. Садењето дрвца е работа која треба да биде често повторувана во градот и неговата околина. Во општина Карпош завчера се...

Браво, златен, сребрен и бронзен медал за млади математичарки на Европската женска математичка олимпијада

Три медали – златен, сребрен и бронзен – освоија млади македонски математичарки- средношколки на Европската женска математичка олимпијада. Првото место го освоила Марија Атанасова ученичка во...

Со мехатроника почнав да се занимавам уште кога имав 10 години

Надареноста е среќа, ама без многу работа, храброст и целосна посветеност, не може да се направи нешто значајно, вели 17-годишниот Орхан кој е посветен...

Научниците создадоа спреј кој може да го сузбие ширењето на коронавирусот

Спрејот за нос, кој треба да се прска еднаш неделно, може да обезбеди солидна заштита од Ковид-19, пишува „Дејли мејл“. Спрејот досега бил тестиран на...

СЗО: Секоја десетта личност во светот се заразила со корона

Околу десет проценти од светската популација веќе се заразиле со коронавирус, објави Светската здравствена организација (СЗО). Мајк Рајан, раководител на одделот за кризи на СЗО,...

Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите велат дека тоа може...

Рекордна бројка на новозаразени во европското жариште на вирустот

Велика Британија пријави 6.634 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е рекорден број на заразени за еден ден и е знак дека земјата...

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го достигна врвот во март,...

Почина пејачката Нина Спирова позната по „Еден бакнеж“, „ Молчи молчи љубов моја“

На 82-годишна возраст денеска почина Нина Спирова, една од највпечатливите фигури во современата македонска музика. Позната најпрво како извонреден интерпретатор на староградска и народна музика,...