14 C
Skopje
среда, 8 април, 2020

Урнебесно: Како хрватски ватерполист тренира во карантин? (ВИДЕО)

0
Пандемијата на Ковид-19 ги запре спортските случувања, па голем број спортисти се обидуваат да ја одржат нивната форма во домовите и карантин.

Како природно да се заштитите од коронавирусот: Зајакнете го вашиот имунитет

0
6 работи кои треба да ги знаете Коронавирусот е респираторен вирус кој се пренесува преку капки, односно преку кашлање...

Швајцарски „гриер“ прогласен на најдоброто сирење на светот

0
„Гриер“ од Швајцарија е прогласено за најдоброто сирење за оваа година на светскиот натпревар за најдобар квалитет на сирења, путер и јогурт...

Поради загадување на воздухот, живееме во просек три години пократко

0
Пандемијата на загадување на воздухот просечно го скратува животниот век за речиси три години и предизвикува 8,8 милиони прерана смрт годишно, велат...

Почина Ѓорѓи Желчески, дел од познатото дуо Селимова-Желчески

0
Пејачот Ѓорѓи Желчески, дел од познатото дуо Селимова-Желчески, почина утрово на 82 години во Белград. Желчески беше роден во...

Половина милион школки пронајдени мртви на плажа во Нов Зеланд

0
Климатските промени повторно однесоа животи на многу живи суштества. Овој пат е во Нов Зеланд на плажата Маунгануи Блаф. Еден локален жител,...

Неопходни во овие ладни денови: Костените се природен извор на здравје и енергија

0
Питомите костени претставуваат природни извори на енергија и здравје, така што неопходни ни се во текот на овие ладни денови, но и...

44-годишна жена го очекува 22 дете

0
Британката Сју Радфорд за два и пол месеци ќе го роди своето 22-ро дете. 44-годишната мајка го има најголемото семејство на островот. Семејството Радфорд...

Ред сонце, ред дожд: Еве какво ќе биде времето цела недела

0
Во текот на следните денови, нашата територија ќе биде под влијание на потопла воздушна маса од југ. Сето ова ќе услови понатамошен...

„Игра, љубов, лудории“-почна карневалот во Венеција

0
Прочуениот Карневал во Венеција, денеска е отворен со темата „игра, љубов и лудории”, само неколку месеци по катастрофалните поплави што го погодија...