Челси без проблеми против Њукасл

0
73

Фудбалерите на Челси победија во Њукасл со 2:0 и ја продолжија серијата на добри резултати. Екоапта на Френк Лампард, по некомплетното коло, се искачи на првото место на табелата во Премиер лигата.

„Сините“, во Њукасл, рутински дојдоа до победата. Целосно ја контролираа играта, иако и домаќините имаа неколку закани кон голот на Менди. Во 10.минута, по нафрлувањето од Маунт, Фернандез си постигна авто-гол.

До крајот на полувремето, добри шанси за Челси не реализираа Ејбрахам и Вернер. Точка на мечот став Ејбрахам во 65.минута. На голот му претходеше прекрасна соло-акција и потоа асистенција на Вернер.

Челси со натпревар повеќе имаат ист број бодови како и Лестер. Двата тима имаат по 18 поени, а Лестер, утре ќе г одигра дербито со Ливерпул.