Девет починати и 98 новозаболени, меѓу починатите и две млади лица

366

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 50, Куманово – 6, Штип – 4, Прилеп – 5, Тетово – 7, Струга – 3, Велес – 1, Битола – 4, Охрид – 2, Гостивар – 1, Струмица – 9, Крива Паланка – 1, Кочани – 1, Берово – 1, Делчево – 2, Кичево – 1.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 46, Штип – 6, Прилеп – 8, Тетово – 9, Велес – 1, Охрид – 3, Гевгелија – 1, Струмица – 2, Крива Паланка – 2, Кочани – 2, Македонски Брод – 5, Пехчево – 4, Берово – 4, Виница – 2, Делчево – 6, Свети Николе – 1, Кичево – 2.

Починати се 9 лица, од Крива Паланка (52), двајца од Гостивар (60 и 62), од Куманово (60), од Велес (70), двајца од Скопје (71 и 23), двајца од Струмица (29 и 44). Oд нив, 8 се починати во болнички услови, една пациентка од Струмица при транспорт кон Скопје.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.925, бројката на оздравени пациенти е 13.418, на починати е 661, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.846. Според завршените епидемиолошки анализи во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6.373, активни 540
• Куманово 1.611, активни 195
• Дебар 268, активни 35
• Штип 1.209, активни 70
• Прилеп 567, активни 130
• Тетово 1.312, активни 116
• Струга 630, активни 66
• Велес 289, активни 17
• Битола 249, активни 51
• Охрид 396, активни 56
• Кавадарци 202, активни 30
• Гостивар 857, активни 92
• Гевгелија 89, активни 53 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 112, активни 49
• Крива Паланка 84, активни 36
• Радовиш 52, активни 9
• Крушево 18, активни 2
• Кочани 191, активни 53
• Пробиштип 97, активни 20
• Демир Хисар 60, активен 1
• Македонски Брод 84, активни 7
• Пехчево 42, активни 23
• Берово 74, активни 27
• Валандово 11, активни 3
• Виница 94, активни 27
• Делчево 128, активни 77 (27 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 24, активни 5
• Свети Николе 309, активни 18
• Кичево 291, активни 28
• Ресен 153, активни 6
• Неготино 49, активни 4 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.404 теста се преку: ИЈЗ – 229, ЦЈЗ Скопје – 28, „Авицена“ – 253, „Биотек“ – 239, МАНУ – 163, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 176, „Систина“ со PCR-метода – 179, лабораторија „Лаор“ – 49, Судска медицина – 16, ЦЈЗ Битола – 39, Инфективна клиника – 3, ГАК – 15, „Синлаб“ – 15, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 167.760 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 82 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 5 мајки позитивни на Ковид-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6, а вкупно хоспитализирани се 33 пациенти. На респираторна машина се 2 пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 16, а во болницата во Штип – 47 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и во Струга хоспитализирани се 149 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи во општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 50
• Гази Баба – 74
• Аеродром – 86
• Карпош – 74
• Центар – 72
• Кисела Вода – 54
• Ѓорче Петров – 26
• Бутел – 35
• Шуто Оризари – 13
• Студеничани – 9
• Сарај – 15
• Арачиново – 9
• Илинден – 8
• Сопиште – 2
• Чучер Сандево – 2
• Петровец – 4
• Зелениково – 1
• Странец – 3
• Нераспределен – 3