Двајца починати и 145 нови случаи на Kовид-19 во земјава

364

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.772 тестирања, а регистрирани се 145 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 32, Куманово – 15, Дебар – 5, Штип – 8, Прилеп – 8, Тетово – 9, Струга – 4, Велес – 2, Битола – 4, Охрид – 4, Кавадарци – 2, Гостивар – 12, Гевгелија – 1, Струмица – 5, Крива Паланка – 2, Кочани – 3, Пробиштип – 2, Пехчево – 5, Берово – 1, Виница – 2, Делчево – 8, Свети Николе – 4, Кичево – 6 и Неготино – 1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 216 оздравени пациент од: Скопје – 55, Куманово – 31, Дебар – 4, Штип – 10, Прилеп – 4, Тетово – 14, Струга – 10, Велес – 2, Битола – 5, Кавадарци – 6, Гостивар – 39, Гевгелија – 1, Струмица – 1, Крива Паланка – 1, Кочани – 4, Пробиштип – 1, Демир Хисар – 4, Македонски Брод – 2, Берово – 2, Виница – 3, Делчево – 3, Свети Николе – 4, Кичево – 10.

Во болнички услови починати се двајца пациенти од Дебар (67 години) и Струга (48 години).

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.600, бројката на оздравени пациенти е 11.741, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2253. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5967, активни 757
• Куманово 1498, активни 300
• Дебар 257, активни 56
• Штип 1156, активни 114
• Прилеп 486, активни 125
• Тетово 1223, активни 114
• Струга 579, активни 57
• Велес 272, активни 29
• Битола 211, активни 36
• Охрид 345, активни 39
• Кавадарци 184, активни 52
• Гостивар 805, активни 174
• Гевгелија 53, активни 28 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 70, активни 19
• Крива Паланка 50, активни 14
• Радовиш 43, активни 6
• Крушево 17, активни 1
• Кочани 149, активни 23
• Пробиштип 84, активни 15
• Демир Хисар 60, активни 10
• Македонски Брод 72, активни 12
• Пехчево 24, активни 18
• Берово 61, активни 50
• Валандово 9, активни 2
• Виница 76, активни 35
• Делчево 69, активни 57 (16 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 19, активни 3
• Свети Николе 294, активни 46
• Кичево 275, активни 49
• Ресен 146, активни 0
• Неготино 46, активни 12 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1772 теста се преку: ИЈЗ-506, ЦЈЗ Скопје – 17, Авицена – 287, Биотек-203, МАНУ – 74, Жан Митрев (Филип Втори) – 272, Систина со PCR-метода -245, лабораторија Лаор – 59, Судска медицина – 0, ЦЈЗ Битола-94, Инфективна клиника – 4, ГАК – 11, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 151.706 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 77 пациенти. На кислородна поддршка се 45, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, 4 позитивни деца, 3 мајки и 4 деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 4 нови, вкупно хоспитализирани се 29 пациенти. На респираторна машина е 1 пациент.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 11, а во болницата во Штип се хоспитализирани 50 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 110 , позитивни и сомнителни на Kовид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 94
• Гази Баба – 87
• Аеродром – 94
• Карпош – 81
• Центар – 83
• Кисела Вода – 91
• Ѓорче Петров – 44
• Бутел – 53
• Шуто Оризари – 29
• Студеничани – 26
• Сарај – 22
• Арачиново – 13
• Илинден – 12
• Сопиште – 6
• Чучер Сандево – 3
• Петровец – 8
• Зелениково – 2
• Странец – 9