Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

0
285

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 58, Куманово – 5, Дебар – 2, Штип – 5, Прилеп – 4, Тетово – 5, Струга – 6, Велес – 1, Битола – 5, Охрид – 3, Кавадарци – 2, Гостивар – 1, Гевгелија – 6, Струмица – 14, Кочани – 18, Пробиштип – 1, Берово – 4, Валандово – 4, Делчево – 3, Свети Николе – 3 и два во Кичево.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 126 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 32, Куманово – 17, Штип – 5, Прилеп – 7, Тетово – 7, Струга – 6, Велес – 4, Битола – 1, Охрид – 2, Гостивар – 1, Гевгелија – 15, Струмица – 5, Крива Паланка – 2, Кочани – 7, Пробиштип – 1, Пехчево – 5, Берово – 2, Виница – 3 и по еден во Делчево, Кратово, Свети Николе и во Кичево.

Во болнички услови се починати се две лица, пациент од Охрид (77) и пациент од Радовиш (62).

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.200, бројката на оздравени пациенти е 14.312, на починати е 712, а во моментот бројот на активни случаи изнесува 2.176. Денеска се регистрира еден контролен тест од вчерашните, а според завршените анализи, во моментот статистиката по градови е следна:

• Скопје 6.739, активни 625
• Куманово 1.713, активни 176
• Дебар 282, активни 41
• Штип 1.239, активни 53
• Прилеп 643, активни 124
• Тетово 1.405, активни 176
• Струга 660, активни 64
• Велес 313, активни 35
• Битола 285, активни 62
• Охрид 416, активни 51
• Кавадарци 222, активни 37
• Гостивар 918, активни 107
• Гевгелија 115, активни 49 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 204, активни 130
• Крива Паланка 102, активни 27
• Радовиш 74, активни 22
• Крушево 20, активни 3
• Кочани 304, активни 128
• Пробиштип 107, активни 19
• Демир Хисар 61, активни 2
• Македонски Брод 92, активни 13
• Пехчево 42, активни 3
• Берово 91, активни 29
• Валандово 24, активни 15
• Виница 103, активни 26
• Делчево 154, активни 83 (33 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 24, активни 2
• Свети Николе 322, активни 22
• Кичево 315, активни 36
• Ресен 162, активни 14
• Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 181.034 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно хоспитализирани се 72, од кои на кислородна поддршка се 45 пациенти.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 4 мајки позитивни на Ковид-19, како и 2 деца и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се двајца, а вкупно хоспитализирани се 35 пациенти. На респиратор се 4 пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 19, а во болницата во Штип – 41 пациент. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и во Струга хоспитализирани се 153 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Статистиката на активни случаи во скопските општини е следна:

• Чаир – 68
• Гази Баба – 74
• Аеродром – 93
• Карпош – 71
• Центар – 89
• Кисела Вода – 64
• Ѓорче Петров – 36
• Бутел – 33
• Шуто Оризари – 16
• Студеничани – 10
• Сарај – 14
• Арачиново – 8
• Илинден – 23
• Сопиште – 3
• Чучер Сандево – 5
• Петровец – 7
• Зелениково – 1
• Странец – 9
• Нераспределен – 1