Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

0
232

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата учествувале мотор и машина за сечење дрва.

„Во 19.20 часот било пријавено дека на крстосница од улица Алија Авдовиќ и улица Христофер Жефаровиќ во Скопје се случила сообраќајна незгода, во која учествувале работна машина за сечење дрва, управувана од С. С. (65) од Скопје, и мотоцикл ‘бмв’, со швајцарски национални ознаки, управуван од Р. Ш. (29) од Скопје. На местото на незгодата починал С. С., а тешки телесни повреди добил мотоциклистот, констатирани во комплексот клиники „Мајка Тереза“, соопшти МВР.

Телесни повреди добил 16-годишен сопатник од работната машина, констатирани во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“. Извршен бил увид на местото на незгодата од јавен обвинител и екипа на СВР Скопје.