Експлозија во американска воена база во Јордан

342

Серија големи експлозии се случија утрово во Јордан во американско воено складиште со муниција во пустинското подрачје во близина на градот Зарка, а нивната причина најверојатно е краток спој на електрични инсталации, изјави портпаролот на јорданската влада.

Засега нема податоци за можни жртви.

Неколку големи американски воени бази се наоѓаат во областа, вклучувајќи го и аеродромот изграден во 2018 година, што е исто така штаб за логистика и снабдување, од каде се снабдува американскиот воен гарнизон во Танфу во југоисточна Сирија.

Првичните истраги покажуваат дека експлозијата била предизвикана од електрично коло во складиштата за воена муниција, кои се наоѓаат во изолирана и ненаселена област и под надзор на камера, рече портпаролот.

Како што е наведено, огромен портокалов пламен го осветлувал пустинското ноќно небо и можел да се види до главниот град Аман, оддалечен 35 километри.