Емре Белозоглу оди во фудбалска пензија

384

Легендата на турскиот, но и на европскиот фудбал, Емре Белозоглу (39) одлучи да стави крај на професионалната кариера. Емре заврши во Фенербахче, клубот за кој настапуваше во три наврати.

„Постојат имиња кои не се запишани само на дресот, туку и на грбот, изгравирани во историјата на клубот и во незаборавот. Во својата кариера с игрите и залагањето, Емре Белозоглу го запиша своето име во историјата на нашиот клуб“ се наведува во соопштението на клубот.

Emre Belözoğlu’nun veda mektubu.. pic.twitter.com/nHT4yqqdl0

— Tek Yol FENER (@TekYolFener) August 15, 2020

Играчот од средниот ред кариерата ја започна во Галатасарај, а потоа настапуваше за Интер, Њукасл, Фенербахче, Атлетико Мадрид, повторно Фенербахче, Истанбул Башакшехир и на крајот по третпат во Фенербахче.

За селекцијата на Турција играше од 2000 го 2019 година, настапи на 101 меч и постигна 9 гола.